Basket

Humber School Games County Final
East Yorkshire County Final Quadkids Year 5&6 (09/07/2014)


Overall Event Results

RankTeamPoints
1KIRK ELLA - EAST RIDING1825
2COOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS1593
3BRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS1588
4BRICKNELL - HULL1565
5MARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING1536
6SCAWBY - NORTH LINCS1460
7SCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS1386
8EASTFIELD - HULL1370

Teams

KIRK ELLA - EAST RIDING

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
129ALEX DI11.00602.206902:00.007032.5365264
130ELLIS CO11.00601.905402:00.007034.0068252
131KIERAN BO11.00601.754601:50.008029.7059245
132KYRAN FO12.70431.684302:06.996318.2036185
128FAYE OL11.10591.855102:00.996927.8055234
125ALANAH TH11.00602.005901:56.007419.0538231
127ELLA DR11.80521.754601:57.007321.6043214
126JAVERIA KH11.60541.804902:20.005023.8047200

COOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
124AIDAN WA10.50651.804901:58.007235.3070256
121HENRY CU11.40561.654101:54.007624.0048221
122HENRY DE11.40561.533502:06.996326.2452206
123BRANDAN HA12.60441.694302:04.996524.3948200
120ROWAN SW11.30571.804902:04.006618.0036208
117SIAN MI11.60542.005902:23.-014715.1030190
118HOLLY BI11.50551.503402:25.004516.3032166
119EMMA RO11.80521.654102:43.002713.1526146

BRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
111TYLER MA10.50651.955602:08.996132.1064246
109CAMERON HA11.40561.855101:53.007720.2040224
112JAI WE11.90511.804902:06.996330.5061224
110WESLEY-JAY PE11.90511.704401:55.007519.5039209
113BETHANY KI12.20481.905402:02.006823.2046216
116CHARLIE SH11.80521.352602:12.995723.5047182
114ZUZANNA FR12.10491.704402:27.004312.5525161
115ELLIE-MAE JA12.50451.453102:43.002711.5023126

BRICKNELL - HULL

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
101JAKE LE10.70631.995801:59.007133.2866258
104BOBBY PI11.30571.654101:56.007425.1550222
103EMMANUEL BO10.70631.855102:02.996720.7041222
102DYLAN LA12.00501.352602:08.006215.5831169
108CHRISTINA BR11.70531.754602:04.996519.1038202
107EMMA PE11.50551.754602:20.994912.3024174
106JESS TO11.90511.764702:27.994210.6021161
105ELLIE TO11.70531.704402:39.993015.0530157

MARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
135COREY RE11.90511.754602:04.006628.1056219
133OLIVER CL11.20581.704402:02.006819.3238208
134JED OY11.80521.654102:06.996325.4050206
136MAXWELL CA12.50451.603902:06.006422.3044192
140REBEKAH PR12.20481.955602:04.006620.6541211
138ELISHA WA12.30471.704402:14.995519.8039185
137OLIVIA PI12.50451.704402:18.005212.5025166
139HANNAH SW11.30571.905403:00.991014.2528149

SCAWBY - NORTH LINCS

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
149ADAM SI10.60641.975701:54.007630.1060257
151DECLAN TR11.80521.825001:58.007228.0056230
152SAM KE10.90611.885302:08.006220.5041217
150TYLER HO12.80421.724502:12.995724.7049193
153SHANNON DO12.10491.905402:14.005611.4522181
155OLIVIA DA12.00501.553602:43.992611.7023135
154ELLA NU13.40361.352602:27.00439.5019124
156SARAH RO12.90411.553602:46.-012411.3522123

SCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
143HARRISON ME10.00701.684302:02.006823.6447228
141WILLIAM LA11.10591.553602:02.996717.1934196
144RAIN AN12.90411.302401:59.007120.0440176
142JOSH CO12.90411.453100:00.00022.2044116
147JASMINE TU11.40561.634002:02.996722.9845208
146SIMRAN HY11.70531.603902:25.004517.5035172
148NICOLA RA12.10491.603902:25.994411.8023155
145DIVINE UK11.10591.603902:58.991113.0026135

EASTFIELD - HULL

#Athlete nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
157CONNOR PI11.50551.855102:00.996930.3460235
158JACK PU11.00601.855102:06.996323.5047221
159HARRY BL11.50551.744602:00.996921.8043213
160BEN ST10.40661.935500:00.00025.1050171
162KAITLYN JA12.00501.503402:16.99539.9019156
163ALICE SC12.70431.402902:18.99515.9011134
164ELLI WE12.30471.804903:06.001012.6025131
161KIRSTEN YO12.40461.654102:48.00220.000109

Individuals

Boys individual ranking

RankAthlete nameTeam nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
1ALEX DIKIRK ELLA - EAST RIDING11.00602.206902:00.007032.5365264
2JAKE LEBRICKNELL - HULL10.70631.995801:59.007133.2866258
3ADAM SISCAWBY - NORTH LINCS10.60641.975701:54.007630.1060257
4AIDAN WACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS10.50651.804901:58.007235.3070256
5ELLIS COKIRK ELLA - EAST RIDING11.00601.905402:00.007034.0068252
6TYLER MABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS10.50651.955602:08.996132.1064246
7KIERAN BOKIRK ELLA - EAST RIDING11.00601.754601:50.008029.7059245
8CONNOR PIEASTFIELD - HULL11.50551.855102:00.996930.3460235
9DECLAN TRSCAWBY - NORTH LINCS11.80521.825001:58.007228.0056230
10HARRISON MESCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS10.00701.684302:02.006823.6447228
11CAMERON HABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS11.40561.855101:53.007720.2040224
11JAI WEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS11.90511.804902:06.996330.5061224
13EMMANUEL BOBRICKNELL - HULL10.70631.855102:02.996720.7041222
13BOBBY PIBRICKNELL - HULL11.30571.654101:56.007425.1550222
15JACK PUEASTFIELD - HULL11.00601.855102:06.996323.5047221
15HENRY CUCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.40561.654101:54.007624.0048221
17COREY REMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING11.90511.754602:04.006628.1056219
18SAM KESCAWBY - NORTH LINCS10.90611.885302:08.006220.5041217
19HARRY BLEASTFIELD - HULL11.50551.744602:00.996921.8043213
20WESLEY-JAY PEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS11.90511.704401:55.007519.5039209
21OLIVER CLMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING11.20581.704402:02.006819.3238208
22HENRY DECOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.40561.533502:06.996326.2452206
22JED OYMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING11.80521.654102:06.996325.4050206
24BRANDAN HACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS12.60441.694302:04.996524.3948200
25WILLIAM LASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.10591.553602:02.996717.1934196
26TYLER HOSCAWBY - NORTH LINCS12.80421.724502:12.995724.7049193
27MAXWELL CAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING12.50451.603902:06.006422.3044192
28KYRAN FOKIRK ELLA - EAST RIDING12.70431.684302:06.996318.2036185
29RAIN ANSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS12.90411.302401:59.007120.0440176
30BEN STEASTFIELD - HULL10.40661.935500:00.00025.1050171
31DYLAN LABRICKNELL - HULL12.00501.352602:08.006215.5831169
32JOSH COSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS12.90411.453100:00.00022.2044116

Girls individual ranking

RankAthlete nameTeam nameSprint timeSprint pointsJump distanceJump pointsRun timeRun pointsThrow distanceThrow pointsOverall points
1FAYE OLKIRK ELLA - EAST RIDING11.10591.855102:00.996927.8055234
2ALANAH THKIRK ELLA - EAST RIDING11.00602.005901:56.007419.0538231
3BETHANY KIBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS12.20481.905402:02.006823.2046216
4ELLA DRKIRK ELLA - EAST RIDING11.80521.754601:57.007321.6043214
5REBEKAH PRMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING12.20481.955602:04.006620.6541211
6JASMINE TUSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.40561.634002:02.996722.9845208
6ROWAN SWCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.30571.804902:04.006618.0036208
8CHRISTINA BRBRICKNELL - HULL11.70531.754602:04.996519.1038202
9JAVERIA KHKIRK ELLA - EAST RIDING11.60541.804902:20.005023.8047200
10SIAN MICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.60542.005902:23.-014715.1030190
11ELISHA WAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING12.30471.704402:14.995519.8039185
12CHARLIE SHBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS11.80521.352602:12.995723.5047182
13SHANNON DOSCAWBY - NORTH LINCS12.10491.905402:14.005611.4522181
14EMMA PEBRICKNELL - HULL11.50551.754602:20.994912.3024174
15SIMRAN HYSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.70531.603902:25.004517.5035172
16HOLLY BICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.50551.503402:25.004516.3032166
16OLIVIA PIMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING12.50451.704402:18.005212.5025166
18ZUZANNA FRBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS12.10491.704402:27.004312.5525161
18JESS TOBRICKNELL - HULL11.90511.764702:27.994210.6021161
20ELLIE TOBRICKNELL - HULL11.70531.704402:39.993015.0530157
21KAITLYN JAEASTFIELD - HULL12.00501.503402:16.99539.9019156
22NICOLA RASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS12.10491.603902:25.994411.8023155
23HANNAH SWMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING11.30571.905403:00.991014.2528149
24EMMA ROCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.80521.654102:43.002713.1526146
25DIVINE UKSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.10591.603902:58.991113.0026135
25OLIVIA DASCAWBY - NORTH LINCS12.00501.553602:43.992611.7023135
27ALICE SCEASTFIELD - HULL12.70431.402902:18.99515.9011134
28ELLI WEEASTFIELD - HULL12.30471.804903:06.001012.6025131
29ELLIE-MAE JABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS12.50451.453102:43.002711.5023126
30ELLA NUSCAWBY - NORTH LINCS13.40361.352602:27.00439.5019124
31SARAH ROSCAWBY - NORTH LINCS12.90411.553602:46.-012411.3522123
32KIRSTEN YOEASTFIELD - HULL12.40461.654102:48.00220.000109

Top Sprinters

Boys top 20 Sprint ranking

RankAthlete nameTeam nameSprint TimeSprint Points
1HARRISON MESCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS10.0070
2BEN STEASTFIELD - HULL10.4066
3AIDAN WACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS10.5065
3TYLER MABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS10.5065
5ADAM SISCAWBY - NORTH LINCS10.6064
6JAKE LEBRICKNELL - HULL10.7063
6EMMANUEL BOBRICKNELL - HULL10.7063
8SAM KESCAWBY - NORTH LINCS10.9061
9ALEX DIKIRK ELLA - EAST RIDING11.0060
9ELLIS COKIRK ELLA - EAST RIDING11.0060
9KIERAN BOKIRK ELLA - EAST RIDING11.0060
9JACK PUEASTFIELD - HULL11.0060
13WILLIAM LASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.1059
14OLIVER CLMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING11.2058
15BOBBY PIBRICKNELL - HULL11.3057
16CAMERON HABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS11.4056
16HENRY CUCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.4056
16HENRY DECOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.4056
19CONNOR PIEASTFIELD - HULL11.5055
19HARRY BLEASTFIELD - HULL11.5055

Girls top 20 Sprint ranking

RankAthlete nameTeam nameSprint TimeSprint Points
1ALANAH THKIRK ELLA - EAST RIDING11.0060
2FAYE OLKIRK ELLA - EAST RIDING11.1059
2DIVINE UKSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.1059
4ROWAN SWCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.3057
4HANNAH SWMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING11.3057
6JASMINE TUSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.4056
7EMMA PEBRICKNELL - HULL11.5055
7HOLLY BICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.5055
9JAVERIA KHKIRK ELLA - EAST RIDING11.6054
9SIAN MICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.6054
11CHRISTINA BRBRICKNELL - HULL11.7053
11SIMRAN HYSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS11.7053
11ELLIE TOBRICKNELL - HULL11.7053
14ELLA DRKIRK ELLA - EAST RIDING11.8052
14CHARLIE SHBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS11.8052
14EMMA ROCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS11.8052
17JESS TOBRICKNELL - HULL11.9051
18KAITLYN JAEASTFIELD - HULL12.0050
18OLIVIA DASCAWBY - NORTH LINCS12.0050
20SHANNON DOSCAWBY - NORTH LINCS12.1049

Top Jumpers

Boys top 20 Jump ranking

RankAthlete nameTeam nameJump DistanceJump Points
1ALEX DIKIRK ELLA - EAST RIDING2.2069
2JAKE LEBRICKNELL - HULL1.9958
3ADAM SISCAWBY - NORTH LINCS1.9757
4TYLER MABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS1.9556
5BEN STEASTFIELD - HULL1.9355
6ELLIS COKIRK ELLA - EAST RIDING1.9054
7SAM KESCAWBY - NORTH LINCS1.8853
8CONNOR PIEASTFIELD - HULL1.8551
8CAMERON HABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS1.8551
8EMMANUEL BOBRICKNELL - HULL1.8551
8JACK PUEASTFIELD - HULL1.8551
12DECLAN TRSCAWBY - NORTH LINCS1.8250
13AIDAN WACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS1.8049
13JAI WEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS1.8049
15KIERAN BOKIRK ELLA - EAST RIDING1.7546
15COREY REMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING1.7546
15HARRY BLEASTFIELD - HULL1.7446
18TYLER HOSCAWBY - NORTH LINCS1.7245
19WESLEY-JAY PEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS1.7044
19OLIVER CLMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING1.7044

Girls top 20 Jump ranking

RankAthlete nameTeam nameJump DistanceJump Points
1ALANAH THKIRK ELLA - EAST RIDING2.0059
1SIAN MICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS2.0059
3REBEKAH PRMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING1.9556
4BETHANY KIBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS1.9054
4SHANNON DOSCAWBY - NORTH LINCS1.9054
4HANNAH SWMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING1.9054
7FAYE OLKIRK ELLA - EAST RIDING1.8551
8ROWAN SWCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS1.8049
8JAVERIA KHKIRK ELLA - EAST RIDING1.8049
8ELLI WEEASTFIELD - HULL1.8049
11JESS TOBRICKNELL - HULL1.7647
12ELLA DRKIRK ELLA - EAST RIDING1.7546
12CHRISTINA BRBRICKNELL - HULL1.7546
12EMMA PEBRICKNELL - HULL1.7546
15ELISHA WAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING1.7044
15OLIVIA PIMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING1.7044
15ZUZANNA FRBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS1.7044
15ELLIE TOBRICKNELL - HULL1.7044
19EMMA ROCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS1.6541
19KIRSTEN YOEASTFIELD - HULL1.6541

Top Runners

Boys top 20 Run ranking

RankAthlete nameTeam nameRun TimeRun Points
1KIERAN BOKIRK ELLA - EAST RIDING01:50.0080
2CAMERON HABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS01:53.0077
3ADAM SISCAWBY - NORTH LINCS01:54.0076
3HENRY CUCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS01:54.0076
5WESLEY-JAY PEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS01:55.0075
6BOBBY PIBRICKNELL - HULL01:56.0074
7AIDAN WACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS01:58.0072
7DECLAN TRSCAWBY - NORTH LINCS01:58.0072
9JAKE LEBRICKNELL - HULL01:59.0071
9RAIN ANSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS01:59.0071
11ALEX DIKIRK ELLA - EAST RIDING02:00.0070
11ELLIS COKIRK ELLA - EAST RIDING02:00.0070
13CONNOR PIEASTFIELD - HULL02:00.9969
13HARRY BLEASTFIELD - HULL02:00.9969
15HARRISON MESCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS02:02.0068
15OLIVER CLMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING02:02.0068
17EMMANUEL BOBRICKNELL - HULL02:02.9967
17WILLIAM LASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS02:02.9967

Girls top 20 Run ranking

RankAthlete nameTeam nameRun TimeRun Points
1ALANAH THKIRK ELLA - EAST RIDING01:56.0074
2ELLA DRKIRK ELLA - EAST RIDING01:57.0073
3FAYE OLKIRK ELLA - EAST RIDING02:00.9969
4BETHANY KIBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS02:02.0068
5JASMINE TUSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS02:02.9967
6REBEKAH PRMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING02:04.0066
6ROWAN SWCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS02:04.0066
8CHRISTINA BRBRICKNELL - HULL02:04.9965
9CHARLIE SHBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS02:12.9957
10SHANNON DOSCAWBY - NORTH LINCS02:14.0056
11ELISHA WAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING02:14.9955
12KAITLYN JAEASTFIELD - HULL02:16.9953
13OLIVIA PIMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING02:18.0052
14ALICE SCEASTFIELD - HULL02:18.9951
15JAVERIA KHKIRK ELLA - EAST RIDING02:20.0050
16EMMA PEBRICKNELL - HULL02:20.9949
17SIAN MICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS02:23.-0147
18SIMRAN HYSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS02:25.0045
18HOLLY BICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS02:25.0045
20NICOLA RASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS02:25.9944

Top Throwers

Boys top 20 Throw ranking

RankAthlete nameTeam nameThrow DistanceThrow Points
1AIDAN WACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS35.3070
2ELLIS COKIRK ELLA - EAST RIDING34.0068
3JAKE LEBRICKNELL - HULL33.2866
4ALEX DIKIRK ELLA - EAST RIDING32.5365
5TYLER MABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS32.1064
6JAI WEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS30.5061
7CONNOR PIEASTFIELD - HULL30.3460
7ADAM SISCAWBY - NORTH LINCS30.1060
9KIERAN BOKIRK ELLA - EAST RIDING29.7059
10COREY REMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING28.1056
10DECLAN TRSCAWBY - NORTH LINCS28.0056
12HENRY DECOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS26.2452
13JED OYMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING25.4050
13BOBBY PIBRICKNELL - HULL25.1550
13BEN STEASTFIELD - HULL25.1050
16TYLER HOSCAWBY - NORTH LINCS24.7049
17BRANDAN HACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS24.3948
17HENRY CUCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS24.0048
19HARRISON MESCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS23.6447
19JACK PUEASTFIELD - HULL23.5047

Girls top 20 Throw ranking

RankAthlete nameTeam nameThrow DistanceThrow Points
1FAYE OLKIRK ELLA - EAST RIDING27.8055
2JAVERIA KHKIRK ELLA - EAST RIDING23.8047
2CHARLIE SHBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS23.5047
4BETHANY KIBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS23.2046
5JASMINE TUSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS22.9845
6ELLA DRKIRK ELLA - EAST RIDING21.6043
7REBEKAH PRMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING20.6541
8ELISHA WAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING19.8039
9CHRISTINA BRBRICKNELL - HULL19.1038
9ALANAH THKIRK ELLA - EAST RIDING19.0538
11ROWAN SWCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS18.0036
12SIMRAN HYSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS17.5035
13HOLLY BICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS16.3032
14SIAN MICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS15.1030
14ELLIE TOBRICKNELL - HULL15.0530
16HANNAH SWMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING14.2528
17EMMA ROCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS13.1526
17DIVINE UKSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS13.0026
19ELLI WEEASTFIELD - HULL12.6025
19ZUZANNA FRBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS12.5525

Awards

The ESAA awards are based on a points system scoring each individual discipline between 0 - 5. The ESAA Award we display is the Quadrathlon award. For more details on how these awards are scored please goto the Awards page

Because of the way the ESAA awards system scores things it is possible to get a lesser award than another athlete even though your QuadKids score is higher!

Boys Awards

RankAthlete nameTeam nameOverall PointsESAA Award
1ALEX DIKIRK ELLA - EAST RIDING264Gold
2JAKE LEBRICKNELL - HULL258Gold
3ADAM SISCAWBY - NORTH LINCS257Gold
4AIDAN WACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS256Gold
5ELLIS COKIRK ELLA - EAST RIDING252Gold
6TYLER MABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS246Gold
7KIERAN BOKIRK ELLA - EAST RIDING245Gold
8CONNOR PIEASTFIELD - HULL235Gold
9DECLAN TRSCAWBY - NORTH LINCS230Gold
10HARRISON MESCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS228Silver
11CAMERON HABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS224Silver
11JAI WEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS224Gold
13EMMANUEL BOBRICKNELL - HULL222Silver
13BOBBY PIBRICKNELL - HULL222Silver
15HENRY CUCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS221Silver
15JACK PUEASTFIELD - HULL221Gold
17COREY REMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING219Gold
18SAM KESCAWBY - NORTH LINCS217Silver
19HARRY BLEASTFIELD - HULL213Silver
20WESLEY-JAY PEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS209Silver
21OLIVER CLMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING208Silver
22JED OYMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING206Silver
22HENRY DECOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS206Silver
24BRANDAN HACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS200Silver
25WILLIAM LASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS196Silver
26TYLER HOSCAWBY - NORTH LINCS193Silver
27MAXWELL CAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING192Silver
28KYRAN FOKIRK ELLA - EAST RIDING185Silver
29RAIN ANSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS176Bronze
30BEN STEASTFIELD - HULL171Gold
31DYLAN LABRICKNELL - HULL169Bronze
32JOSH COSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS116Silver

Girls Awards

RankAthlete nameTeam nameOverall PointsESAA Award
1FAYE OLKIRK ELLA - EAST RIDING234Gold
2ALANAH THKIRK ELLA - EAST RIDING231Gold
3BETHANY KIBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS216Gold
4ELLA DRKIRK ELLA - EAST RIDING214Gold
5REBEKAH PRMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING211Gold
6ROWAN SWCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS208Gold
6JASMINE TUSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS208Gold
8CHRISTINA BRBRICKNELL - HULL202Gold
9JAVERIA KHKIRK ELLA - EAST RIDING200Gold
10SIAN MICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS190Gold
11ELISHA WAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING185Gold
12CHARLIE SHBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS182Silver
13SHANNON DOSCAWBY - NORTH LINCS181Silver
14EMMA PEBRICKNELL - HULL174Silver
15SIMRAN HYSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS172Silver
16OLIVIA PIMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING166Silver
16HOLLY BICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS166Silver
18ZUZANNA FRBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS161Silver
18JESS TOBRICKNELL - HULL161Silver
20ELLIE TOBRICKNELL - HULL157Gold
21KAITLYN JAEASTFIELD - HULL156Silver
22NICOLA RASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS155Silver
23HANNAH SWMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING149Silver
24EMMA ROCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS146Silver
25OLIVIA DASCAWBY - NORTH LINCS135Silver
25DIVINE UKSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS135Silver
27ALICE SCEASTFIELD - HULL134Bronze
28ELLI WEEASTFIELD - HULL131Silver
29ELLIE-MAE JABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS126Silver
30ELLA NUSCAWBY - NORTH LINCS124Bronze
31SARAH ROSCAWBY - NORTH LINCS123Silver
32KIRSTEN YOEASTFIELD - HULL109Bronze

QuadKids Certificates


QuadKids Certificates are FREE if your competition organiser uploads results to our website. To gain access to certificates contact the competition organiser.

You have to be registered and logged in to our website to view certificates. Simply click on the VIEW button to download a certificate, a copy will also be emailed to your registered email address.

Organisers, when you are logged in there are additional buttons on the results screens to download batches of certificates by Team or for batches of all boys or girls.

You must be logged in to view certificates.

Boys' Certificates

RankAthlete NameTeam NameOverall pointsDownload certificate
1ALEX DIKIRK ELLA - EAST RIDING264Certificate
2JAKE LEBRICKNELL - HULL258Certificate
3ADAM SISCAWBY - NORTH LINCS257Certificate
4AIDAN WACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS256Certificate
5ELLIS COKIRK ELLA - EAST RIDING252Certificate
6TYLER MABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS246Certificate
7KIERAN BOKIRK ELLA - EAST RIDING245Certificate
8CONNOR PIEASTFIELD - HULL235Certificate
9DECLAN TRSCAWBY - NORTH LINCS230Certificate
10HARRISON MESCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS228Certificate
11CAMERON HABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS224Certificate
11JAI WEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS224Certificate
13BOBBY PIBRICKNELL - HULL222Certificate
13EMMANUEL BOBRICKNELL - HULL222Certificate
15JACK PUEASTFIELD - HULL221Certificate
15HENRY CUCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS221Certificate
17COREY REMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING219Certificate
18SAM KESCAWBY - NORTH LINCS217Certificate
19HARRY BLEASTFIELD - HULL213Certificate
20WESLEY-JAY PEBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS209Certificate
21OLIVER CLMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING208Certificate
22HENRY DECOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS206Certificate
22JED OYMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING206Certificate
24BRANDAN HACOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS200Certificate
25WILLIAM LASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS196Certificate
26TYLER HOSCAWBY - NORTH LINCS193Certificate
27MAXWELL CAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING192Certificate
28KYRAN FOKIRK ELLA - EAST RIDING185Certificate
29RAIN ANSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS176Certificate
30BEN STEASTFIELD - HULL171Certificate
31DYLAN LABRICKNELL - HULL169Certificate
32JOSH COSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS116Certificate

Girls' Certificates

RankAthlete NameTeam NameOverall pointsDownload certificate
1FAYE OLKIRK ELLA - EAST RIDING234Certificate
2ALANAH THKIRK ELLA - EAST RIDING231Certificate
3BETHANY KIBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS216Certificate
4ELLA DRKIRK ELLA - EAST RIDING214Certificate
5REBEKAH PRMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING211Certificate
6ROWAN SWCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS208Certificate
6JASMINE TUSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS208Certificate
8CHRISTINA BRBRICKNELL - HULL202Certificate
9JAVERIA KHKIRK ELLA - EAST RIDING200Certificate
10SIAN MICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS190Certificate
11ELISHA WAMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING185Certificate
12CHARLIE SHBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS182Certificate
13SHANNON DOSCAWBY - NORTH LINCS181Certificate
14EMMA PEBRICKNELL - HULL174Certificate
15SIMRAN HYSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS172Certificate
16HOLLY BICOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS166Certificate
16OLIVIA PIMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING166Certificate
18ZUZANNA FRBRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS161Certificate
18JESS TOBRICKNELL - HULL161Certificate
20ELLIE TOBRICKNELL - HULL157Certificate
21KAITLYN JAEASTFIELD - HULL156Certificate
22NICOLA RASCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS155Certificate
23HANNAH SWMARTONGATE PRIMARY - EAST RIDING149Certificate
24EMMA ROCOOMB BRIGGS PRIMARY - NORTH EAST LINCS146Certificate
25DIVINE UKSCARTHO JUNIOR ACADEMY - NORTH EAST LINCS135Certificate
25OLIVIA DASCAWBY - NORTH LINCS135Certificate
27ALICE SCEASTFIELD - HULL134Certificate
28ELLI WEEASTFIELD - HULL131Certificate
29ELLIE-MAE JABRUMBY JUNIOR SCHOOL - NORTH LINCS126Certificate
30ELLA NUSCAWBY - NORTH LINCS124Certificate
31SARAH ROSCAWBY - NORTH LINCS123Certificate
32KIRSTEN YOEASTFIELD - HULL109Certificate


Querying Results

If you have any query about the results of this event then please use the contact form below to inform us of that query. This is the best way to query a result as ringing someone is unlikely to be useful immediately!



Please be patient ....

Please be patient when contacting us regarding the results of an event. We understand your eagerness to resolve your query however we need to pass your query onto the event organiser who in most cases will either be teaching or running another event.

Allow us at least 2-3 days to deal with your request before contacting us again. You will receive an email from us confirming your query which you can reply to if need be.

Thank you for your understanding.

Event Information


Venue Details

Organiser Details


please wait....

Loading next page ....